Put do uspješne fit linije popločan je i s bezbroj upala mišića. No, da biste što prije napredovali, trebate naučiti regenerirati tijelo. Evo kako!
Kako dolazi do upale mišića?
Organizam za vrijeme treninga trpi napor i gubi energiju jer vježbanjem potičete stvaranje mnogobrojnih fizičkih i kemijskih procesa. Mišiće tako naizmjenično grčite i opuštate, ligament rastežete i sužavate, a na zglobove i kosti stavljate pritisak. Iako jedino tako možete postići fizički napredak i razviti muskulaturu, da bi efekti vaše tjelovježbe bili i vidljivi – mišićima trebate dati vremena da se oporave.
Zašto je oporavak nakon treninga jednako bitan koliko i sam trening?
Baš kao što smo spomenuli, kako bi proces podizanja fizičke sposobnosti započeo, prvo se tijelo mora odmoriti. U suprotnom, rezultat će izostati. Međutim, to ne znači da vrijeme možete provesti sjedeći ispred televizora – vašem tijelu je potreban aktivan i pasivan oporavak. Odmorite tijelo jedan dan, ali onda krenite s vježbama niskog intenziteta koje ubrzavaju proces regeneracije mišića.
Što napraviti odmah nakon treninga?
Provjerite osjećate li peckanje ili bol u mišićima ili ste samo vrlo umorni. Prvotno će zahtijevati pristup regeneraciji tijela, a ovo su neke od tehnika kako to što prije izvesti.
01
Vježbe niskog intenziteta
Imate li naviku vježbati svaki dan, prekinete li vježbanje bez usporavanja tempa, stavit ćete tijelo u stanje šoka. Odradite vježbe niskog intenziteta zadnjih 10 minuta tjelovježbe i uživajte u bržem tjelesnom oporavku. One smiruju puls, smanjuju krvni pritisak, usporavaju disanje i vraćaju metabolizam u normalu.
02
Istezanje
Istezanje pomaže olakšati napetost i zgrčenost mišića, a njime omogućavamo mišiću da ostane elastičan što sprječava mogućnost povrede, jače boli u mišićima u narednim danima, kao i pojavu grčeva.
03
Toplo-hladni tuš
Tuširanjem naizmjenično toplom pa hladnom vodom pomažete mišićima da se opuste. Ponovite postupak nekoliko puta i završite tuširanje toplom vodom kako biste potaknuli cirkulaciju, koja sprječava grčenje mišića i prokrvljuje ih, čime potiče i njihovu obnovu.
Što raditi sljedećih nekoliko dana?
Aktivno se opuštajte
Aktivan oporavak pretpostavlja zadovoljavajuću dozu hodanja tijekom dana i izvođenje vježbi niskog intenziteta, kako bi tijelo ostalo aktivno. Pritom, opuštat ćete i um. Predlažemo jogu, pilates i meditaciju.
Pripazite na prehranu
Pojačajte unos proteina i izbjegavajte prazne kalorije. Unosite u tijelo kvalitetne namirnice bogate vitaminima i mineralima te jedite barem triput dnevno.
Pripazite na kvalitetan san
Kod spavanja, čitav organizam se samoobnavlja. Ovo je, utoliko, najbolji i najlakši način oporavka mišića nakon treninga! Pripazite da spavate barem 7 do 9 sati, ovisno o potrebama vašeg tijela.
Masirajte se kremom za masažu BeeVenom Touch
BeeVenom touch je prirodna ljekovita krema za masažu koja ubrzava mikrocirkulaciju krvi, opušta mišiće, djeluje protuupalno i pomaže u prevenciji raznih bolesti i tegoba. Pčelinji otrov u kombinaciji s drugim aktivnim i također ljekovitim supstancama kreme sadrži komponente koje imaju brojne pozitivne učinke na zdravlje. Djeluje protuupalno, analgetski, ubrzava saniranje raznih povreda te povećava radnu sposobnost mišića za čak 30%!
Hidratizirajte se
Ne zaboravite ni na optimalan unos vode. Hidrirano tijelo je i zdravije tijelo!